Znáte medvědího psa?

Written by hatria.cz

Plemeno má původ ve Finsku, na východě v Karélii, která se později stala součástí Sovětského svazu. S cíleným chovem se začalo v 20. – 30. letech 20. století. Ve Finsku, Švédsku a Norsku se využíval na lov medvědů, vlků a losů, na lov losů se využívá dodnes. V 70.-tých letech se stal velmi oblíbeným a s jeho chovem se začalo v mnoha dalších částech Evropy.
 
pes na sněhu
Je to středně velký pes s osvaleným hřbetem, hlubokým a širokým hrudníkem a rovnými končetinami. Jeho hlava je široká, oči má malé, oválné, tmavohnědé, čenich černý, jeho uši jsou malé, styčené, trojúhelníkového tvaru, trošku zakulacené na koncích. Jeho ocas je silný, střední délky, vysoko nasazený, zatočený. Jeho srst je drsná, rovná, s hustou podsadou, v barvě černé s bílými znaky na hlavě, krku, hrudníku i nohách a mohou být i na ocase. Váha karelského medvědího psa je přibližně 20–28 kg. Výška karelského medvědího psa je přibližně 52–57 cm.
Je to inteligentní, dominantní a samostatný pes, zároveň však velmi přítulný a citlivý. Vůči svému pánovi a jeho rodině je velmi loajální a věrný, miluje děti. S ostatními domácími mazlíčky si rozumí dobře. Má velkou odvahu a silně vyvinutý lovecký pud. Je výborným loveckým a hlídacím psem, ale hodí se i na sportovní kynologii. Uplatňuje se také jako záchranářský pes. Toto plemeno nevykazuje nějaké vážné zdravotní problémy, ani netrpí žádnými dědičnými poruchami. V průměru se dožívá 15 let.
bíločerný pejsek
Toto plemeno je velmi inteligentní a učenlivé. S výchovou bychom měli začít odmalička a je třeba, aby byla důsledná, avšak ne tvrdá. Jeho pán by měl být přirozenou autoritou, kterou se naučí respektovat a poslouchat. Důležitý je nácvik přivolání, na které pes ihned přiběhne ke svému pánovi a podřídí mu i své zájmy. Obecně platí pravidlo, že za uposlechnutí příkazu je nutné ho hodně a často chválit a odměnit ho alespoň malým pamlskem.

Znáte medvědího psa?
5 (100%)1