Korálový útes – divadlo, do kterého vás zve moře

Written by hatria.cz

</div>
<p><!DOCTYPE html PUBLIC

Korálové útesy, jsou podmořské útvary, které mohou dosahovat velikosti až několika set nebo tisíc kilometrů. Jsou to nádherná místa v srdci moře, na kterých můžeme spatřit spoustu tropických živočichů, rostlin a jiných podmořských organismů, které jsou úžasné svojí originalitou a barevnou rozmanitostí. Korálové útesy se nacházejí zejména v tropických oblastech naší planety a ten největší z nich lze spatřit pouhým okem až z měsíce – Velký bariérový útes. Mezi další nejznámější korálové útesy řadíme Mezoamerický korálový útes, nebo Francouzskou Polynésii.
korálový útes

336x280-1-1474365393.jpg

Velký bariérový útes

Je to největší korálový útes na světě, který se rozkládá na území Austrálie. Jeho velikost přesahuje 2000 km a je to jedinečný útvar živých organismů, který je viditelný z vesmíru. Útes je složen z několika dílčích ostrůvků a útesů. Základem pro vznik takového útesu je existence korálových polypů neboli korálnatců, které vylučují uhličitan vápenatý, což tvoří podklad jejich tělesných schránek. Korály pro svůj život potřebují dostatek slunečního záření a teplé vody, proto jsou rovníkové oblasti nejvíce vhodné. Velký bariérový útes je pod ochranou UNESCO.
Z podmořských organismů se zde nachází velké množství korálových polypů, mořských hub, sasanek, korýšů, měkkýšů, žraloků a různých druhů exotických ryb. Další dominantou je výskyt karety obrovské.
Kareta obrovská je druh velké mořské želvy, která patří mezi jedny z největších želv obývajících tropické oblasti moří. Dosahuje délky přes jeden metr a hmotnosti okolo 150-200 kilogramů. Délka života je okolo padesáti let. Karety jsou známé tím, že v období kladení vajec se přesouvají na pláž, kde svá vejce zahrabávají do písku. Vylíhlí jedinci mají před sebou těžký úkol, a to dostat se přímo do moře, protože jsou oblíbenou potravou spousty živočichů a přežije jich tak jen malé množství.
korálový útes a rybky
Korálové útesy nabízejí opravdu nádhernou podívanou pro každého. Letní dovolenou tedy můžete trávit v blízkosti těchto mořských tvorů a zažít si na vlastní kůži tento neopakovatelný zážitek. Existuje velké množství šnorchlovacích i potápěcích výletů a programů na nejrůznějších částech těchto útesů jako je například Cairns, Osprey Reef nebo Ribbon Reef.

Korálový útes – divadlo, do kterého vás zve moře
Ohodnoťte příspěvek